Луцьк – приємне відкриття!

місто його королівської милості

Луцьк – українське місто, де сучасне та минуле тісно переплітаються, а факти мирно співіснують з міфами, легендами та міськими бувальщинами, де все – і давня бруківка, і віконниці старовинних будинків, і стіни древніх храмів зберігають подих історії.

Луцьк – завжди затишний, елегантний та романтичний, вабить своєю щирістю та гостинністю, своїм живим і невимушеним настроєм, неповторним шармом.

Луцьк привітно зустрічає гостей. Як віртуозний оповідач слово за словом розкриває секрети – не усі відразу… Як відданий охоронець Луцьк прочиняє двері допитливим і спраглим істини та краси, впускаючи їх до Історії.

Знайди свій ключ до Луцька, доторкнись до древності, стань свідком творення сьогодення. Це відкриття подарує тобі насолоду затишком і комфортом європейського міста, тебе огорне відчуття тихого щастя від зустрічі з чимось неповторним, рідним і таким справжнім.

Відкрий для себе ЛУЦЬК!

Історія

Луцьк – одне з найдревніших міст України. Його історія налічує близько 1000 років. Перша літописна згадка про Луцьк датується 1085 роком, від якого лучани рахують день народження свого міста.

Мовчазним свідком усіх історичних подій міста є Луцький замок – пам’ятка архітектури національного значення. Символ величі та могутності Луцька. Не один раз з мурів замку сипалися зливи стріл та каміння. Та за усю історію свого існування замок жодного разу не був захоплений ворожими військами.

Луцький замок – один із небагатьох середньовічних замків України, який зберігся до наших днів, входить до п’ятірки найкрасивіших фортифікаційних споруд країни. Його історiя налічує більше 600 років. Замок побудований в 1340–1383 роках великим князем Волинської землі Дмитром-Любартом – саме тому можна почути ще одну його назву – замок Любарта. Упродовж кількох віків Луцький замок був могутньою фортецею, адміністративною, політичною і духовною столицею краю.

Віками в Луцьку поряд проживали різні народи: поляки, литовці, вірмени, євреї, караїми, німці, чехи. Тут мирно співіснували різні церкви і релігії.

Саме через велику кількість храмів та монастирів Луцьк часто називали «маленьким Римом Сходу». На жаль, більшість цих храмів не витримали випробувань часом – вони були знищені, втрачені через недогляд чи зруйновані стихією.

Покровська церква – найстаріший безперервно діючий православний храм у місті. Кажуть, її фундатором був сам князь литовський Вітовт.
Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла споруджувався як костел монастиря єзуїтів, а з кінця ХVІІІ ст. став кафедральним храмом римо-католицької громади Волині. Під костелом розташоване глибоке триярусне підземелля, з якого, за легендою, пролягали ходи до замку та до околиць міста.

Синагога – найголовніший храм луцьких євреїв, який зберігся до наших днів.

Лютеранська кірха – стрункий неоготичний храм зі стрімким шпилем – головна культова споруда німецьких колоністів Волині початку ХХ століття. Сьогодні храм повністю відреставрований і знову використовується для богослужінь.

Хрестовоздвиженська церква постала у Луцьку завдяки старанням Луцького православного братства, серед членів якого були такі визначні особистості, як митрополит Петро Могила, гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, поет і громадський діяч Данило Братковський, засновниця Київської братської школи Галшка Гулевичівна, мати гетьмана Івана Мазепи та багато інших відомих особистостей.

Кафедральний Собор Святої Трійці – його видно з багатьох віддалених ділянок Луцька на лівому і правому берегах річки Стир. Колись собор був костелом чернечого ордену бернардинів, згодом занепав, а у 1880 році був відновлений як міський православний собор, тому що Луцьк – приємне відкриття!

Луцьк протягом року

Як в Україні, так і за її межами Луцьк вже відомий своїми культурними імпрезами. У Луцьку в будь-яку пору року можна насолодитись неповторними дійствами численних заходів, які тут відбуваються. Луцьк – місто фестивалів, ярмарків та лицарських турнірів.

Відкрийте для себе різдвяний Луцьк, коли все навкруги сповнене «Новою Радістю» та пахне кутею з медом, перенесіться в епоху Середньовіччя та відчуйте себе лицарем, який бореться за руку дами свого серця, відкрийте для себе красу Луцької ночі, яка поведе Вас таємничими замковими підземеллями, долучіться до автентичної народної творчості та спіймайте «Солом’яну птаху», пориньте у світ експресивної, динамічної, складної, переповненої дисонансами музики композитора Ігоря Стравінського.

Музеї міста

Свідченням культурного багатства міста є велика кількість цікавих та різнопланових музеїв.

  • Волинський краєзнавчий музей
  • Художній музей
  • Музей дзвонів
  • Музей книги
  • Лесина вітальня
  • Музей волинської ікони
  • Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки
  • Аптека-музей
  • Музей історії Луцького братства

Околиці міста та найцікавіші куточки Волині.

Навколо Луцька є ще багато чарівних місць, які варто відвідати. Околиці Луцька багаті як історичними, архітектурними, сакральними пам’ятками, так і дивовижною красою природи.

За 15 км від Луцька розкинулось село Рокині. Там серед березового гаю біля мальовничого озера діє Музей історії сільського господарства Волині. Музей входить до складу місцевого архітектурно-дендрологічного парку і є типовим скансеном, тобто музеєм народної архітектури і побуту під відкритим небом, де можна ознайомитись із традиційним селянським побутом волинян.

За 150 км від Луцька розташований Шацький національний природний парк. Тут, серед дрімучих поліських лісів виблискують блакитні намистини Волині – Шацькі озера. Чорне, Люцимер, Островське, Пулемецьке, Климівське, Пісочне, Чисте, Луки – всього 20 озер, і кожне унікальне. Перлиною серед них є озеро Світязь – найглибше, найбільше та найчистіше в країні.

За 78 км від Луцька в с. Зимне знаходиться один з найдавніших духовних центрів України – Святогірський Успенський Зимненський монастир. Це одна з найдревніших пам’яток часів хрещення Русі Володимиром Великим. В монастирі зберігається чудотворний образ Богоматері, яким Константинопольський патріарх благословив князя Володимира Великого на шлюб із принцесою Анною.

Олика – невеличке волинське містечко, яке має славну історію. Олика була родинним гніздом волинської гілки давнього литовського роду князів Радзивілів. Спогадом давно минулої величі міста стоїть в Олиці замок Радзивілів (1660 р.). Це був перший, збудований на Волині, замок бастіонного типу. На його озброєнні було 202 гармати і 6000 ядер.

У ХVІІ ст. після реконструкції замок перетворився на Олицький палац. Він був настільки величним, а внутрішнє оздоблення таким пишним, що його шанобливо називали «Волинським Версалем».

В селі Затурці на вас чекає садиба родини Липинських. 5 квітня 1882 року тут народився В’ячеслав Липинський – відомий історик, політолог і державний діяч початку ХХ ст. періоду Гетьманату, посол України у Відні.

В 2011 році у відреставрованому будинку, де колись проживала родина історика, відкрито меморіальний музей В’ячеслава Липинського.

Більше інформарції про Луцьк на сайті Луцьк туристичний.

розкажіть друзям про наше чарівне місто